Baktusas – geriausias šalis vaikams

Ruduo, ruduo, krenta lapai auksiniai ir leidžiasi tyliai… ruduo. Kaip toje dainoje ar ne? Už lango oras toks, kad tik tokia daina šauna į galvą.

Na, o aš jau pradėjau planuoti savo rudeninius mezginius. Pirmasis, kurį dar beje numezgiau vasarą yra baktusas. Esu jį mezgusi ir anksčiau savo dukrai, ir jis man pasiteisino visu 100 procentu. Mano manymu, tai yra pats geriausias šalikas vaikams.

Kas yra baktusas?

Tai yra personažas, kurį sugalvojo norvegų rašytojas Thorbjorn Egner. Jis sukūrė pamokančią istoriją vaikams apie du dantukų trolius (Bakterija ir Kariesas), kurie labai nemėgo valytis dantukų. Vienas iš tų trolių būtent ir buvo vardu baktusas arba kitaip – Bakteria. Tačiau šiuo pavadinimu pradėtas vadinti ir šis trikampis šalikėlis. Jį gali nešioti ne tik vaikai, bet ir suaugę. Jį galima megzti įvairiausiais raštais, arba megzti vien tik gerosiomis akimis (ripsu), galima taip pat ir lygiuoju raštu, pritaikant kokį įvairesnį, gražesnį kraštelį. Internete yra begalybė baktuso mezgimo pavyzdžių bei idėjų.

Šis trikampis šalikėlis yra idealus variantas, besimokinantiems megzti. Juk mezgama vien tiktai gerosiomis akimis. Iš abiejų pusių. Ir jeigu pasirenkate tokį lygųjį raštą, net schemos nereikia jam 😉

Kaip jį pradėt megzti? Ogi visai paprasta:

Apmetame 4 akis. Kas ketvirtą eilę, viename iš baktuso kraštų pridedame po vieną akį. Taip platiname iki norimo pločio, dažniausiai platinama iki 30-35cm. Išplatinus iki norimo dydžio, pradedame siaurinti, t.y. tam pačiam krašte, kur ir darėm platinimą, kas ketvirtoje eilėje, sumezgame dvi akis į vieną. Ir taip siauriname tol, kol ant virbalo lieka vėl keturios akys. Jas nuleidžiame, paslepiame siūlų galiukus, ir štai, baktusas baigtas. Jeigu norima ilgesnio šalikėlio, tada platiname kas 6 akį. Tada priklausomai nuo siūlų rūšies išskalbiame švelniai, atsargiai, arba išgariname ir suformuojame. Paprastai baktusui reikia 1 ar 2 kamuoliukų siūlų, bet tai irgi priklauso nuo to kokio dydžio norėsite baktuso, ir kokio storio bus siūlas. 

Pradedamas nuo 4 akių ir mezgamas kiekvienoje ketvirtoje eilėje pridedant po vieną akį viename krašte. Taip platinamas iki 30-35 cm pločio arba kol sumezgama pusė šalikui skirtų siūlų. Tada pradedamas siaurinti – vėlgi kas ketvirtoje eilėje tame pačiame krašte, iki ant virbalų liks 4 akys. Įprastai šalikas gaunasi apie pusantro metro ilgio. Jei norite ilgesnių galiukų – platinkite/siaurinkite kas šeštoje eilėje.

O štai ir manasis rezultatas.

Siūlai:

Moscow Chic (Москвичка), baktusas

Fingering
50% Wool, 50% Nylon
200 meters / 50 grams
Spalva: citrina

 

baktusas

3 Comments

 1. Sveiki. Esu pradžiamokslė. Savo mažąjam sumaniau numegzti trikampį šalikėlį. Visur ieškau informacijos kaip pridėti po tą vieną akį? Bandžiau pati, bet man tose vietose gaunasi tarpeliai.

  1. Labas vakaras Jovita,

   Kad mezginyje nebūtų skylutė, galima daryti „persuktas akis“. Įkeliu nuorodą čia, nes neduoda į komentarą įdėti paveiksliuką. Ten rodo, kaip ją padaryti.
   https://www.google.lt/search?q=persukta+akis&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi837yEl-LXAhXlHJoKHRiBBdMQ_AUICigB&biw=1280&bih=566#imgrc=gtnY9WmBTml8xM:

   1. Ačiū už atsakymą! Bet pati kažkaip išmąsčiau – iš vienos akies išmezgu dvi akis. Ir lyg viskas gražiai gaunasi! Jau įpusėjau! ☺

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami straipsniai