gerosios akies mezgimas
Kas? Kaip? Kur? Kada?

Gerosios ir išvirkščios akys

Daugelis mezginių susideda iš raštų, kurie yra sudaryti iš gerųjų ir išvirkščiųjų akių. Tai yra pagrindinės akys, kurios yra visaip kombinuojamos mezginyje. Šiandien aš norėčiau pakalbėti apie tai. Kodėl jos vadinasi gerosiomis? Geras klausimas 🙂 Gal dėl to, kad jas labai lengva megzti? O jei jau visai rimtai, tai būtent visi mezgimo raštai susideda iš gerųjų ir išvirkščiųjų akių.

Pasakysiu taip, kad pradėdama megzti, padariau klaidą, kad iš to skubėjimo ir norėjimo, paskubėjau megzti gerąsias ir išvirkščiąsias akis savaip, kaip man patogiau. Arba tiesiog youtube pamačius kaip kiti mezga, ėmiau atkartoti viską, visai nesigilindama ar tai taisyklingai mezgama ar ne. O literatūros, ypač lietuviškos yra tikrai daug. Bet aš – patingėjau, arba tiesiog įsivaizdavau, kad viską darau teisingai, ir „kam gi man ta knyga“. Štai čia ir didžiausia klaida. Pradėjus tiesiog skaityti mezgimo knygas, supratau, kad visą tą laiką, mezgiau netaisyklingai. Mezgiau – nes man taip buvo patogiau.

Kur gi aš dariau klaidas? Tuoj viską paaiškinsiu. Yra pagrindiniai gerųjų ir išvirkščiųjų akių mezgimo būdai:

 • KLASIKINIS (gerųjų/išvirkščiųjų akių mezgimas)
 • MOČIUTĖS (gerųjų/išvirkščiųjų akių mezgimas)

Tikriausiai nuo antrojo būdo jūs ką tik pakėlėt antakius, ir mintyse „wtf????“ Bet apie viską nuo pradžių.

MEZGIMO BŪDAI: KLASIKINIS

Mezgimo knygose, dažniausiai aptariami šie abu būdai. Dažniausiai yra naudojamas klasikinis. Geroji akis yra užkabinama už viršutinio akies siūlo.

Gerosios „klasikinės“ akys

 

Klasikinis gerųjų akių mezgimas

 

Išvirkščios klasikinės akys

Išvirkščiųjų akių mezgimas

Štai būtent taip ir mezgama klasikiniu būdu, jeigu mezginio aprašyme yra nenurodyta kitaip.

MEZGIMO BŪDAI: MOČIUTĖS

Tai antrasis gerųjų akių mezgimo būdas. Jis naudojamas tik išimtiniais atvejais. t.y. mezginio aprašyme, turi būti nurodyta, kad reikia megzti būtent „močiutės gerosiomis/išvirkščiosiomis akimis“.

Gerosios „močiutės“ akys

močiutės akys

Išvirkščios „močiutės“ akys

močiutės akys

PALYGINKIME

Aš padariau mėginukus, ir palyginau abu raštus (klasikinį ir močiutės). Tiesą pasakius, močiutės akys man gaunasi daug lygesnės, gražesnės. O su klasikiniu, tokios labiau pasileidusios. Bet tai yra todėl, kad visą šį laiką aš mezgiau vien tiktai močiutės akimis, ir tiesiog ranka jau įprato. Dabar mokinuosi klasikiniu megzti, bandau priprasti, ir aiškiai matau, kad klasikinis man kolkas gaunasi ne toks gražus ir lygus kaip močiutės, bet tai tik laiko bei praktikos klausimas. Kartais bemezgant, kažkaip netyčia (tikriausiai įaugę į kraują jau) pradedu vėl megzti močiutės akimis 🙂

Gerosios akys

Išvirkščiosios akys

Kaip matome, mano klasikinis raštas dar reikalauja daug praktikos, nes išvirkščiąsias akis mezgant taip kaip turi būti, sunkoka valdyti dar siūlo įtempimą, kad raštas gautųsi lygesnis, negu mezgant buvusiu mano įprastinių (klaidingu) būdu. Močiutės akimis mezgant, mano raštas gaunasi lygesnis ir išvirkščiosios akys lygiau išsimezga. Bet tai yra klaidinga (jei mezginio aprašyme neparašyta kitaip), nes mes žinome, kad turime megzti klasikiniu būdu.

Taigi, ieškome virbalų, reikalingos literatūros ir mokinamės.

Sėkmės 🙂

P.S. Straipsnis parašytas remiantis keliomis mezgimo knygomis 🙂

 

One Comment

 • Altana

  Sveiki,

  labai AČIŪ už aiškų ir išsamų paaiškinimą! Šiuo metu mokinuosi megzti kartu su dukromis. Mezgimo pradžią panašią į Jūsų turėjau mokykloje 😉
  Labai apsidžiaugiau, kai radau Jūsų puslapį. Parodysiu mergaitėms Jūsų paaiškinimus 🙂

  Sėkmės Jums!

  Su geriausiais linkėjimais,
  Altana

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.