Kaip megzti kojinytes naujagimiui?

Kojinytės kūdikiui

KOJINYTĖS

Taip, šiandien paruošiau jums pamokėlę, apie tai, kaip megzti kojinytes naujagimiui ar jau didesniam kūdikiui.

Kaip jau tikriausiai girdėjote, naujagimiams kojinytes patartina megzti iš 100 procentinės vilnos!!!! Ne, ne tos, kur yra švelni, kaip pavyzdžiui Alize Chashmira wool siūlų, ar siūlų skirtų mažiems vaikučiams, tokie vadinami „baby wool“. Tokiam mezginiui mes jau renkamės tą vilną, kuri turėtų graužti. Kodėl? Štai ką rašoma apie vilną:

 KODĖL VILNA?

„Nuo senų senovės žmonės migdydavo kūdikius iškloję lopšį gyvūnų kailiu, dažniausiai – avikailiu. Mokslininkai pritaria, kad tai ir naudinga, ir sveika. Kailyje susidaranti „oro pagalvė“ apsaugo ploną kūdikio odą nuo perkaitimo, prakaitavimo, išdžiūvimo. Atliekant bakteriologinius avių kailių tyrimus paaiškėjo, kad juose nesiveisia mikroorganizmai (be abejo, jei avis buvo sveika). Ir šiandien gydytojai nepamiršta stebuklingų vilnos savybių. Vos gimusiems kūdikėliams patariama užmauti šiurkščios vilnos kojinaites, jos paskatins mažylio kraujotaką ir neleis sušalti mažoms kojytėms. Šaltą žiemą kūdikius taip pat patariama rengti vilnoniais rūbeliais, ypač kepurytėmis, kojinytėmis ir pirštinytėmis. Natūralios vilnos gaminiuose kūdikio odelė neprakaituos, taigi išvengsite erzinančių pašutimų ir būsite tikri, kad jūsų mažylis nesušals. Kita vertus, net ir suprakaitavus (jei vis tik neapskaičiavote, kaip parengti mažylį), vilnoniai gaminiai šildys. Jeigu nenorite rengti šiurkščių rūbų, puiki alternatyva minkšta ir plona merinosų avių vilna, dar vadinama merinosų vilna. Ji tinka net ir apatiniams rūbams, pvz., kūdikio marškinėliams siūti. Dar viena svarbi ypatybė – šie gaminiai nelinkę sukelti alergijos“ (Citata iš www.sveikaszmogus.lt )

Namine vilna

Grynos vilnos tikrai manau galime rasti kiekvienoje siūlų parduotuvėje. Na, o jei nepavyksta rasti, tai tada jau lendam į google, o ten, galimybės beribės. Kaip sakant, vilną vežimais vežti gali :)))


Na, tai ką, pradedam?

Ko gi mums reikės norint numegzti būsimam vaikučiui tas mielas, šiltas kojinytes?

O reikia labai nedaug:


Tik 5 virbalų kojinėms, vilnonių siūlų ir truputėlio kantrybės. Bet kai mezgam tokiem mažulyčiam, tos kantrybės tikrai galime atrasti taip?

Megztos kojinytės kūdikiui

Priklausomai nuo siūlo storio apmetame pirmąsias akis ant virbalo. Mano atveju, kadangi siūlas yra ganėtinai storas, tai aš apmetu po 6 akis ant kiekvieno virbalo. Gauname išviso 24  akis. Jei ruošiatės megzti didesniam vaikučiui, galite apmesti ir 7-9  ar daugiau akių ant kiekvieno virbalo. O geriausia yra pasidaryti iš turimų siūlų mėginuką, ir pasiskaičiuoti, kiek gi mums tų akyčių reikės. Visą straipsnį apie tai kiek reikia akių galite rasti čia: https://www.virbaline.lt/mezgimas/kiek-akiu-deti/

ATVARTĖLIS

Taigi, apmetam 24 akis. Taip taip, aš tas akis apmečiau ant vieno virbalo, ne taip kaip per youtube ar knygose apie kojinių mezgimą rodo, kaip tos miklios mezgėjos sugeba tas akis apmesti iškarto ant tų keturių virbalų. Man tai – misija neįmanoma. Taigi, apmetėm 24 akis, štai taip:

akių apmetimas

Tada paskirstome jas ant 4 virbalų. Ant kiekvieno virbalo gauname po 6 akis.

akiu apmetimas kojinei

Tada pasiėmę 5 virbalą, pradedame megzti akis. Kaip suprantate, mezgimas vyks ratu. Kojinytės atvartėlį patariama megzti stulpelių raštu, nes toks raštas yra tvirtas, tamprus ir kraštelis labai gerai priglunda prie blauzdos. Kokiais stulpeliais megzti renkatės pagal savo norus. Ar (1×1, 2×2).

Kokio ilgio atvartelį norite daryti irgi palieku nuspręsti jums. Aišku būtų geriau, kad būtų išlaikytos proporcijos. Aš atvartėlį megsiu iš 18 eilių. Kad jis būtų ilgesnis ir dar galėčiau atlenkti ant kojytės.

Stulpelių raštas

Jis mezgamas taip: viena geroji akis, viena išvirkščioji, viena geroji, viena išvirkščioji ir t.t….

Stulpeliu rastas

Stulpelių raštas ant atvartėlio

SVARBU!!!!!  Kai mezgate ratu, stenkitės megzti taisyklingomis akimis. Mezgant gerąsias akis, virbalą kišate iš kairės pusės. Blogąsias akis mezgant, virbalą  kabiname iš mezginio kitos pusės, o darbinis siūlas lieka priešais mezginį.

Gerosios akies mezgimas:

Išvirkščiosios akies mezgimas:

Kodėl? Tam, kad mezgant negautumėte persuktų akių. Nes tada yra pakankamai sunku megzti kojinę, ir mezginys atrodo ne taip jau gražiai.

Persuktos akys

Taigi, pradedame megzti nuo blogosios akies, kadangi bent jau man taip gražiau susijungia 4 ir 1 virbalai. Nuo gerosios akies pradedant, man gaunasi tarp virbalų nemenkas tarpas ir tai kojinytės pradžią daro nelabai jau patrauklią. Taigi, mezgam stulpelių raštu 1×1 (viena geroji akis, kita blogoji), kokias 18 eilių.

Stulpelių raštas ant atvartėlio

Kai baigiame megzti 18 eilių stulpeliais, tada pradėsime megzti čiurnos dalį, tam skiriame 10 eilių. Ir čia jau megsime vien gerosiomis akimis, t.y. lygiuoju raštu. Galima megzti ir daugiau eilių, priklauso nuo to, kokio ilgio kojinės jums reikia.

Čiurnos mezgimas

UŽKULNIS

Numezgę čiurnos 10 eilių pradėsime užkulnio mezgimą. Užkulniuką megsime gerosiomis akimis, nes taip yra lengviau pradžiamoksliams.

Taigi, 3 ir 4 virbalo akis, sukeliame ant vieno virbalo, t.y. ant virbalo bus 12 akių. Toliau jau megsime tik akis esančias ant virbalo. Taip išmegsime 12 eilių. Mezgimas vyks pirmyn – atgal, t.y. lygiuoju raštu. Gerojoje pusėje gerosiomis akimis, išvirkščiojoje – išvirkščiosiomis. Mezgant šias eiles, pirmoji eilės akis visą laiką nukeliama.

Užkulnio mezgimas

Mezgant šias 12 eilių, reikia atkreipti dėmesį, kad dabar mes virbalą kišame iš dešinės pusės, todėl, kad jau ratu nebemezgame. Jei megsime taip kaip mezgėme ratu, tada jau vėl gausime tas pačias persuktas akis.

Numezgę 10 eilių turime gauti štai tokį vaizdą.

KULNAS

Numezgę užkulnį, pradėsime formuoti kulną. Dabar užkulnio akis padalinsime į tris dalis: 3-6-3. Šios 6 akys bus užkulnio vidurinioji dalis. Išmezgam 3 šonines akis. Po to išmezgame 5 akis iš kulno viduriniosios dalis. Tada sumezgame į vieną akį kulno 6-ąją akį su 1 šonine akimi.

2- osios šoninės dalies 2 akys liko neišmegztos. Jas taip ir paliekame. Tada mezginį apsukame, ir jau megsime iš gerosios pusės.

2 – oji eilė (geroji mezginio pusė). Pirmąją akį nukeliame. Vėl išmezgame užkulnio akis ir sumezgame 5 akį, su pirma šonine akimi.

Vėl apsukame mezginį ir sumezginėjame akis toliau taip, kaip ir mezgėme pirmąją bei antrąją eiles. Akis turime sumegzti tokiu būdu tol, kol ant virbalo lieka tik vidurinės dalies akys t.y. 6 akys.

KELTIES DALIS

Virbalu, ant kurio yra vidurinės dalies akys, iš gerosios mezginio pusės, surenkame naujas akis, t.y. iš kiekvienos užkulnio kraštinės akies, išmezgame po vieną gerąją akį. Turėtume surinkti 6 akeles.

Toliau išmezgame 1 ir 2 virbalo akis. Išmezgame akis iš kito užkulnio krašto. Lygiai tokiu pačiu būdu, kaip ir darėme rinkdami pirmąsias akeles. Turite taip pat gauti 6 akis. Ant to paties virbalo, su užkulnio surinktomis akimis išmezgame ir puse kulno akių, t.y. 3 akis.

Kaip matote mezginys vėl grįžo ant keturių virbalų. Dabar reikės pradėti po truputėlį siaurinti kojinytę. Mums reikės sumegzti akis.

1 eilė: Pradedame megzti akis nuo ketvirto virbalo. Paskutiniosios dvi akys nuo 4 virbalo išmezgamos kartu gerai iš kairės į dešinę.

Toliau išmezgame akis nuo pirmojo ir antrojo virbalo. Trečio virbalo 1 ir 2 akį apsukame ir išmezgame gerai iš dešinės į kairę.

2 eilė: Toliau vieną ratą mezgame vien gerosiomis akimis.

3 eilė: Siaurinam lygiai taip pat kaip ir pirmąją eilę.

4 eilė: Mezgam vėl vien geriosiomis akimis visą ratą.

5 eilė: Siaurinam lygiai taip pat kaip ir pirmąją eilę.

6 eilė: Vėl apmezgame visą ratą vien gerosiomis akimis.

Taip siauriname tol, kol ant virbalo vėl lieka po 6 akis, kaip ir mezginio pradžioje, kai dėjome po 6 akis ant kiekvieno virbalo.

 

TIESIOJI KOJINĖS DALIS:

 Kai baigėme siaurinimą, pradėsime tiesiosios kojinytės dalies mezgimą. Čia kaip ir visą kojinę megsime vien gerosiomis akimis. Turime numegzti 7 eiles, iki pirštukų dalies. Jeigu mezgama kojinytė didesniam vaikučiui, tada tiesiąją dalį mezgame iki mažojo pirštuko pradžios.

PIRŠTŲ DALIES MEZGIMAS

 1 virbalas: pirmos dvi akys apsukamos ir išmezgamos kartu gerąja akimi.

2 virbalas: Paskutiniosios dvi akys išmezgamos kartu gerąja akimi iš kairės į dešinę.

3 virbalas: pirmos dvi akys apsukamos ir išmezgamos kartu gerąja akimi.

4 virbalas: Paskutiniosios dvi akys išmezgamos kartu gerąja akimi iš kairės į dešinę.

Jei vaikiuko kojytė didesnė, tada siaurinimą darome kas antroje eilėje, kol ant virbalo lieka puse akių skaičiaus. Toliau siaurinimą jau darome kiekvienoje eilėje, kol ant virbalo lieka po vieną akį.

Kadangi, šiuo atveju mūsų kojinytė yra mezgama naujagimiui, tai sumezginėjimą dariau kiekvienoje eilėje. t.y. nemezgiau kas antros eilės. Toliau likusias 4 akeles mes galime sutraukti vąšeliu arba mezgimo adata, arba dar sumegzti nuleidžiant akis. Aš šiuo atveju viską padariau adatos pagalba, t.y. perkišau nukirpus siūlą per tas 4 akeles ir sutraukiau.

Ir viskas, jūs ką tik nusimezgėt pirmąją kojinytę.

 Megzta kojinytė naujagimiui

O toliau… baisioji dalis… Jūs turėsite numegzti DAR VIENĄ tokią pačią kojinyte!!!! Gi visai nesunku taip? O rezultatas štai toks…

 Na, o jeigu dar kyla kokių neaiškumų, štai video apie kojinytės mezgimą 🙂

23 Comments

 1. As panasiai darau,tik atnarele mezgu ant 3 virbalu,tvirciau laikyti rankose neisslysta virbalai.

 2. Inga Urbanavičiūtė

  Labai aiškiai parašėte. Ačiū!

 3. Super labai labai jums ačiūūū! Net ir man gavosi, tokio aiškaus paaiškinimo dar nemačiau. Video tobulas! Dabar tik reikėtų kepurytės 😍

 4. Super. Pagaliau gavosi. Labai aiškus aprašymas.

 5. Ačiū už nuostabiai aiškią pamokėlę su video, kurių dėka išmokau megzti kojinytes anūkėlei!

 6. aciu uz tai kad jusu deka mano anukele tures kojinytes mociutes megztas.labai suprantamai paaiskinta.

 7. Ačiū – labai aiški pamokėlė!

 8. Oi kaip ačiū už tokią išsamią instrukcija! Kažkaip labai norisi numegzti pačiai, nors niekad gyvenime nemezgiau, bet nėštumo metu kilo toks noras, jau merino vilnos kepuriuką turiu, gal pavyks ir kojinytės. Ko tik neišmokstame dėl savo stebukliukų 🙂

 9. Labai ačiū už pamokėlę! Kojinytės puikiai pavyko 🙂

  1. Labai džiaugiuos, kad pavyko. Šaunu 🙂

 10. Aciu . Labai aiskiai it vaizdziai. Taip miela 🙂

 11. Ačiū už aiškią pamokėlę!!!

 12. Sveiki. Tai kiek gramų siūlų reikėtų naujagimio kojinytėms? Ir kokio storio siūlytumėte, jei mano mažylis gims gegužę, o ne žiemą?? Gal dar brūkštelsite koks skirtumas tarp papr.vilnos ir merino vilnos?
  Man kažkodėl nerodo paveiksliukų ?
  Ačiū.

  1. Gal ir aiski,bet toli gražu neteisinga…užkulnis mezgamas vadinamu pusiau dvigubu mezgimu…

   1. O kodėl neteisinga? Jeigu net 1958 metų mezgimo knygoje rašo, kad kulnas gali būti mezgamas vien tik gerosiomis akimis, o iš blogosios pusės – išvirkščiosiomis. Aišku, taip pat yra paminėta, kad norint, jog kulnas būtų tvirtesnis, galima megzti ir dvigubuoju mezgimu. Todėl teigti kas knygoje parašyta dar senesniais laikais yra neteisinga.

   2. Taip, ypač didiesiems vaikščiotojams naujagimiams ir reikia daryti sustiprintą kulną, kad skylių nepranešiotų 🙂

    1. Kai jau didesni tai taip, reikia to sustiprinto kulno. O naujagimis gi nevaikšto 😉 Nors va mano vaikščiotojas sugeba pratrinti skyle net ir sustiprinto kulno, net ir su siūlais, kurie skirti kojinėms 😀

 13. Duok Dieve Jums sveikatos. Jus toki gera darba padaret, gali visos mamytes ismokt numegzti kojinytes savo vaikuciams. Ačiū!

 14. Kaip rašiau labai išsamios pamokeles,gal yra dar kitu budu,man keltis kažkaip plačiai atrodo,čia kalbu apie kojinaites matytas turgelyje,pas viena močiute labai plati keltis o pas kita graziai islenkta ,kodel taip yra ?

  1. Naujagimiui gali kojyte sunkiau lysti kai kelti sumazini.

   1. Ačiū už nuomonę. Na, aš savo naujagimiui mezgiau būtent tokias, tai jis kai gimė tos kojinytės buvo net per didelės, o lindo kojytė kuo puikiausiai. Tas pačias kojinytes nešiojo iki 6 mėnesiu, niekas nesmuko, kojytė laisvai tilpo, kulniukas vietoje buvo. Žinoma, galima pailginti keltį, niekas nedraudžia gi, bet man šiuo atveju nereikėjo to daryti.

 15. Oho! Kaip detalu!

  Išties kurį laiką pats svajojau išmokt megzti… Gal reiktų pabandyt? 🙂

  1. Oho kokie svečiai aplankė 🙂 Ačiū 🙂 Manau galėtumėt tai įrašyti į savo beprotiškų tikslų sąrašą 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami straipsniai