Kiek akių dėti būsimam mezginiui?

Dažnai šis klausimas (kiek gi dėti akių) užduodamas mezgėjų tarpe, ypač tų, kurios tik pradeda megzti, kurios ką tik atrado tą mezgimo pasaulį. Bet, kaip taisyklė, dažniausiai, nuo tokio klausimo ir dingsta noras pradėti „TĄ“ mezginį apie kurį tiek laiko svajojote. Nežinau, kodėl taip atsitinka, nes man taip nebuvo, o mezgu palyginus labai labai trumpai, tik 6 metus, ir tai su pertraukom. Gi visiems reikia pailsinti galvą, nuo darbų 🙂


„KIEK DĖTI AKIŲ???“


Taigi, kiek dėti akių? Tarkime, kad jau išsirinkote jūsų patį mėgstamiausią, labiausiai patikusį modelį, ir jūs jį taip įsimylėjote, kad greitai nubėgote į siūlų parduotuvę, prisipirkot siūlų (aš visada prisiperku daugiau negu reikia, taip – silpnybė), grįžote namo ir….. kas toliau? Nuo ko pradėti? Turite atrodo ir aprašymą ir schemas. Aprašyme atrodo, lyg ir nurodyta, kiek dėti tų akių, bet kažkas ne taip???

Kaip taisyklė, visos pradedančios mezgėjos viską daro būtent taip, kaip aprašyta žurnale, knygoje, ar kokiam kitam informaciniam šaltinyje, tarkim google 🙂 Taigi, mezgame, mezgame, su didžiausiu entuziazmu, ir staiga pamatome, kad pagal esantį aprašymą, mezginys jums gaunasi per platus, kaip bulvių maišas, ar net per siauras. Tada jau pradedame pykti ant žurnalo, ant savęs, kaip gi čia taip gavosi, bėgame į mezgėjų forumus, ir karštligiškai klausiame „Kodėl gi man taip nutiko? Ką daryti? Kiek tada akių dėti?“

Ir dažniausiai, gavus atsakymą, mezgimo procesas baigiasi. Ta prasme, jis tikrai baigiasi. Virbalai nukišami giliai giliai į stalčių, siūlai pakišami po lova ar kur giliai giliai į spintą, kad tik nedrįstų jie mūsų rasti. Jei tau taip nutiko, tenka apgailestauti, nes tu ką tik neišpildei savo svajonės. Kokios? Nagi, išmokti megzti, o jei jau kiek pramokai, nusimegzti savo svajonių mezginį.

Bet jei tu iš TŲ, kurie atsakymo nepabūgo, o kibo į darbus ir padarė tai – SVEIKINU!!! Tu tikrai to nori, t.y. išmokti megzti ir turėti savo svajonių mezginį. Na, o dabar kas ten tokio baisaus, kad mano blevyzgojimai apie tai užėmė net visas dvi pastraipas. Tai…….. (fone dabar turėtų daužytis būgnai, grėsmingu garsu… dundundundundun)….


MĖGINUKAS!!!!!!


 Taip, štai tas grėsmingasis žodis, keliantis siaubą!!!! Prisipažinsiu, jis man keldavo siaubą taip pat, todėl nesijausk vieniša šiam kelyje, ir tiktai nesustok!!! Štai dar keli variantai, kuriais gali būti apibūdinamas šis siaubas 🙂

 • Mėginukas (šitą jau minėjau)
 • Pavyzdėlis, pavyzdukas
 • Kontrolinis pavyzdys (taip oficialiai yra rašoma mezgimo knygose)

Judame toliau. Taigi, pagrindiniai mus kankinantys klausimai yra šie:

 1. Kurių velnių man tas mėginukas reikalingas?
 2. Kokio dydžio turėčiau jį padaryti?
 3. Ar megzti atskirai du mėginukus mezginio apdailai ir pagrindiniam raštui??
 4. Kodėl mėginuką reikia skalbti ir formuoti?
 5. Kaip apskaičiuoti ir gauti atsakymą į klausimą „Kiek akių dėti?“

Dabar aptarkime kiekvieną klausimą išsamiau.


„KURIŲ VELNIŲ MAN TAS MĖGINUKAS REIKALINGAS?“


Aš manau, kad jau gavai atsakymą į šį klausimą. Jis buvo pasakytas ankstesnėse pastraipose. Na, bet galime pakartoti šią pamoką dar kartą.

Mėginukas reikalingas tam, kad mums nereikėtų tūkstančius kartų (ar aš parašiau tūkstančius? na, gal truputį mažiau) ardyti, ir klausti savęs, kodėl gi man neišeina numegzti TO megztuko, suknelės ir t.t.  Kaip ir minėjau, yra tikimybė, kad nesigavus iš kelių kartų, mezgimą numesime į šoną. O tai ir yra pagrindinė klaida.


„KOKIO DYDŽIO TURĖČIAU JĮ PADARYTI?“


Mėginukas yra daromas 10cm x 10cm. Bet dažniausiai patariama pasidaryti jį didesnį, nes reikia prisiminti, kad kraštinės akys yra neskaičiuojamos, ir nepatariama jų skaičiuoti, nes taip bus iškreipti visi skaičiavimai, ir vėl teks ardyti šimtus kartų, ir kaltinti tuos, kurie patarė daryti mėginuką. Todėl, kad nekiltų nesklandumų, tiesiog tą pavyzdėlį nusimezgame bent 3-5cm ilgesnį bei platesnį.

Patarčiau nusimegzti net kelis pavyzdėlius, su skirtingo numerio virbalais. Tam, kad pamatytumėte, kaip raštas atrodo gražiau. Be to, nereikia pamiršti, kad jei esate pradedanti mezgėja, jūsų mezgimo įgūdžiai tikrai nebus tokie geri, kaip patyrusių, kurios mezga daug metų, todėl siūlo įtempimas bus 100 procentu nevienodas, ir tam, kad raštą gautumėte lygesnį, gražesnį, tiesiog tereikia pakeisti virbalus į mažesnius.


„AR MEGZTI ATSKIRAI DU MĖGINUKUS MEZGINIO APDAILAI IR PAGRINDINIAM RAŠTUI??“


 Na, kai jau išsirinkote norimą modelį, galime pradėti megzti pavyzdėlį. Bet, kas jei jūsų modelis turi tam tikrą apdailą ir pagrindinį raštą? Na, kaip pavyzdį galiu pateikti mezginį, kurį bandžiau megzti, bet prisipažinsiu nepabaigiau ir nežinau ar pabaigsiu, nes tiesiog tie siūlai man nelimpa. Taip, dar būna ir taip man.

Švediškas raštas, megztukas, kiek dėti akių
RK 2012/12 Gruodis

Šis megztukas yra mezgamas švedišku raštu, bet kaip matome, apdaila yra daroma stulpeliais (1×1). Dabar, jeigu jums pagal duotą pavyzdį reikia, kad apdaila eitu lygiai su raštu, tada mes turime sumažinti akių skaičių, kad mezginio dalis eitų lygiai, nes kaip žinoma, švediškas raštas linkęs pūstis į plotį. Taigi, ką mes turime daryti?


„Kaip gi apskaičiuoti tas akis?“

Atsakymas – sumažinti intervalų (akių) skaičių pavyzdyje. Apdailos raštu numegztas pavyzdys uždedamas ant pagrindinio rašto ir suskaičiuojamos likusios neuždengtos akys.

kiek akių dėti

Nuotrauką pateikiu kaip pavyzdį, čia kaip matome akivaizdžiai yra daug akių iš šono, bet, kad mums būtų paprasčiau skaičiuoti, įsivaizduokime, kad mes turime po 2 neuždengtas akis iš abiejų šonų. Išviso tada turime 4 akis. Ir tarkime, kad mūsų turimas pavyzdėlis yra numegztas iš 27 akių. Tada, prasideda paprasta matematika:

27/4=6 akys (apytiksliai)

Vadinasi, reikia suimti kas šeštą akį, t.y. 6 ir 7 akį sumegzti kartu išvirkščiai. Taip sumezgus pamatysite, kad apdailos ir pagrindinio rašto eilės bus vienodo pločio.

Na, o ką daryti, jeigu apdaila yra daug platesnė už pagrindinį raštą? Atsakymas yra analogiškas, prieš tai duotame pavyzdyje. Vėl mes dedame apdailos raštą ant pagrindinio ir skaičiuojame kiek gi mums tų akių išlenda iš apdailos pavyzdžio. Jei galvojate, koks tai galėtų būti raštas, tai kaip pavyzdį galiu pateikti šią kepurę. Tarkim jūsų apdaila yra vėlgi stulpeliais, o pagrindinis raštas – pynės. Kaip žinome, pynės stipriai sutraukia mezginį, tai šiuo atveju taip ir gauname, kad apdaila yra daug platesnė už pagrindinį raštą.

kiek akių dėti, apdaila, pynės, stulpeliai

Apskaičiavimo metodą panaudojame lygiai tokį patį, kaip prieš tai buvusį. Tarkime, mums uždėjus ant apdailos pynes, matome, kad apdailos išlenda po 2 akis, viso 4 akys, o mūsų visas pavyzdėlis yra iš 27 akių, tai:

27/4=6 (apytiksliai)

Reiškia turime platinti kas 6 akį, t.y. iš 6 akies turime išmegzti dar vieną papildomą akį. Ir tokiu būdų, mes gausime, kad mūsų apdaila bus lygi su pyniu raštu.


„KODĖL MĖGINUKĄ REIKIA SKALBTI IR FORMUOTI?“


Tai vienas iš labiausiai diskutuotinų punktų, dėl kurių mezgėjos nesutaria. Ar reikia skalbti ar nereikia? Vienos sako, kad užtenka tik palyginti su lygintuvu, kitos kategoriškai teigia, kad reikia skalbti. Aš deja, būsiu iš tų kategoriškų. Kodėl? Na, leiskite man argumentuoti.

Pagrindinis argumentas kodėl TO reikia. Ar jūs norėtumėte, kad įdėjus tiek daug darbo, po skalbimo jūsų mezginys nutįstų tiek, kad galėtumėte pasidaryti iš jo palapinę? O gal kokį užtiesalą? Arba blogiausiu atveju, jis pavirstų į grindų skudurą? Beje, šiandien vienoje grupėje perskaičiau neblogą palyginimą. Išskalbus, megztinis tapo paltu Saboniui 🙂 Mes gi tikrai nenorime, kad taip nutiktų. Todėl jei tai padarysime, pamatysime, kaip siūlas reaguoja su vandeniu. Ar jis linkęs trauktis ar linkęs tįsti.

Taigi, išskalbę mėginuką mes jį padžiovinam su rankšluosčiu ir einame formuoti. Aš paprastai formuoju su adatom ant vaikiškos dėlionės. Ji puikiai tam tinka. kilimelis, meginukas, kiek akiu deti


„KAIP APSKAIČIUOTI IR GAUTI ATSAKYMĄ Į KLAUSIMĄ „KIEK AKIŲ DĖTI“?“


Na, beliko aptarti svarbiausią momentą šios dienos pamokoje, kai jau mėginukas/pavyzdėlis yra numegztas, išskalbtas ir suformuotas. Belieka tik skaičiavimai. Pirmiausia turime išsiaiškinti, kokie yra skaičiavimo būdai. Šie būdai dar vadinami „Mezgimo tankio nustatymu“. O jų yra du. Tai vertikalus ir horizontalusis mezgimo tankio nustatymas. Aptarkime šiuos būdus šiek tiek išsamiau. Nebijok, tikrai nieko čia baisaus nėra, ir tau nereikės laužyti galvą, kokią čia formulę panaudojus ir savo turimų mokyklinių žinių. Išduosiu paslaptį: viskas susiveda į proporciją. Juk ji labai paprasta taip? Taigi…

Kas yra vertikalusis mezgimo tankis? – tai eilių skaičius 1 cm. (mezginio ilgis)

Kas yra horizontalusis mezgimo tankis? – tai akių skaičius 1 cm. (mezginio plotis)

Bet visada rekomenduojama matuotis ne tą 1 cm, ir skaičiuoti kiek akių ar eilių yra jame, bet rekomenduojama imti didesnį intervalą, tarkim 5 cm ar geriausia 10 cm.

Jeigu jums reikia numegzti 60 cm pločio detalę. Jūsų turimas mėginukas 10 cm turi 20 akių. Tai x= (60*20)/10=120 akių. Reiškia mums, jei norime megzti 60 cm pločio detalę, reikia uždėti 120 akių. Štai ir visa matematika. Nesunku taip?

Toliau, lygiai tą patį darome su vertikaliuoju tankiu. Tarkime mūsų 10 cm pavyzdėlyje yra 40 eilių. Skaičiuojant gauname, kad 1 cm=4 eilės (40/10). Todėl, norint numegzti 60 cm ilgio mezginį, mums reikės 60 cm *4 eilių = 240 eilių. Atsakymas – 240 eilių.

Štai ir visa aritmetika. Tikrai nesunku, o be to, tai sutaupys jums begales laiko, bei begalinius mezginio ardymus. Todėl manau, kad verta, taip?

O dabar, reziumuokime, ką šiandien išmokome:

 • Prieš mezgant, pirmiausia nusimezgame mėginuką!!!!
 • Mėginuką mes turime būtinai išskalbti ir suformuoti;
 • Panaudoti savo matematines žinias, kurias mums diegė mokytojai mokykloje (o aš vis kartodavau „nu kam ta matematika reikalinga?“).

Keli dar praktiniai patarimai:

 1. Jei gauname trupmeninį skaičių, jokiu būdu jo neapvaliname, nes atmetus dešimtąsias dalis, apskaičiavime gali būti didelė paklaida.
 2. Jei mėginuko matmenys apskaičiavus mažesni nei nurodyta rašte, tuomet pavyzdį reikia megzti storesniais virbalais.
 3. Jei mėginuko matmenys apskaičiavus per dideli, tuomet reikės plonesnių virbalų.
 4. Mėginukas mezgamas iš tų pačių siūlų kaip ir modelis.

Na, štai, ir sunkiausia mezgėjų pamoka perskaityta. Jei ištvėrei iki gal, sveikinu. Tu ką tik išmokai svarbiausią pamoką.

O štai ir video pamoka mano Youtubo kanale „Aistra mezgimui“

8 Comments

 1. Neringa Krivičienė

  Dėkoju už profesionalų aprašą.
  Šiame gyvenimo etape, mano protas tai priima ir bando susideti į stalčiukus. Stengiuosi tobulėti šioje srityje.

 2. Labai ačiū 👌👍😍
  Galėtumėte patarti, kaip megzti reglaną?
  Ačiū 😊
  Gražių darbų jums! 🤗😌

 3. Nesuprantu kam taip sudetingai aiskinama-lengviau i kosmosa nuskrist. Megzti noras dingo aciu

  1. Ačiū už nuomonę. Nepasakyčiau, kad sudėtinga. Tiesiog visa reikalinga informacija yra vienoje vietoje. Tą patį rastumėte ir mezgimo knygose. Bet kokiu atveju to prireiks, nes jeigu paklausite „kiek akių dėti“, visos mezgėjos sakys, kad reikia mėginuko. Reiškias mezgimas gal ne jums, motyvacijos gal mažai. Gaila, kad ilgesnis tekstas privertė mesti mezgimą. Gal teisingai, kad noras praėjo, nes mezgime kantrybės tikrai reikia. Pvz skaitant mezgimo aprašymus.

   P.S. Sėkmės skrendant į kosmosą 🙂

 4. Labai patiko filmuota pamokele,tikrai naudinga,lauksime daugiau jusu pamokeliu.AČIU

  1. Ačiū, stengsiuos kuo daugiau padaryti 🙂

 5. Simta metu mezgu is akies ir nesu terliojusis su jokiais pavyzdukais. Reikia turet „siulu jausma“. Ir jei mezginys tau nelimpa, tai nelimpa, nesvarbu, kad tobulai numegztas. Tada tiesiog padovanoju kazkam, kam limpa.

 6. ačiū, ačiū, ačiū

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami straipsniai